Klarnette Koma Nasıl Verilir ?

Klarnet Koma Mevzusu Nedir? Koma Nedir ? Koma VermeKLARNETTE KOMA VERMEKoma klarnet icrasında kullanılan bir tekniktir. Türk müziğinde çok fazla kullanılan bu teknik karmaşık görünse de mantığı oldukça basittir.

Batıda nota kullanımı çoğunlukla naturel seslerledir. Bemol ve diyezler kullanılsa da Türk müzik eserleri bunlarla sınırlı değildir. Bunu anlamak için örnek verecek olursak;
  •       Do ve Re notaları arasında bildiğimiz gibi do diyez=rebemol bulunmaktadır. Bu arıza ses iki       notanın tam ortasında yani yarım ses aşağısı ve diğerinin yarım ses yukarısıdır.
Fakat Türk müziğinde bu iki notanın aralığı yani Do ve Re notası arası sadece bir sesle kalmayıp 9 parçaya ayrılmıştır. Daha anlaşılır ifade etmek gerekirse;
  •        Do /  /  /  /  / Dodiyez  /  /  /  /  / Re
Burada aradaki herbir boşluk bir notadır. Türk müziğinde bu sistem Saadettin Arel sistem diye bilinir. Şu an çoğunlukla Türk müziğinde bu sistem kullanılır.
Bu sistemde iki nota arasındaki sesleri koma yardımıyla verebilmekteyiz. Koma yardımıyla diyez veya bemol elde edilebilir. Saadettin Arel sisteminde 9 aralık vardır ve bunlara ölçüsü bazında birer isim verilmiştir. Do dan başladığımızı farz edersek bunlar;
  • 1 aralık = koma
  • 4 aralık = bakiye
  • 5 aralık = küçük mücennep
  • 8 aralık = büyük mücennep  olarak isimlendirilmişlerdir.
Klarneti icra sırasında Do notası üflerken eğer 1 aralık vermek istiyorsak alt dudağımızı çok az gevşetmeliyiz. 4 aralık vermek istiyorsak biraz daha gevşetmemiz gerekmektedir. Bu şekilde diğer aralıkları da daha fazla gevşeterek verebiliriz.
Koma tekniğini iyi icra edebilmenin en önemli yolu sürekli olarak eserleri dinlemektir.

Videolu derslerle bizleri mutlaka takip edin klarnethane.com klarnet hocalarıyla uzman kadrosuyla ücretsiz bir şekilde klarnet eğitimi vermektedir. Klarnet bekleri klarnet kamışları klarnet hakkında herşeye tek bir adresten ulaşmanız mümkün.

Alıntı: http://nasilkolay.com


klarnettekoma, klarnetkomaverme, klarnette nasıl koma verilir, koma, türkmüzigi koma mevzusu, koma nedir, klarnette koma, üflemeli ensturman, klarnette koma veremiyorum, klarnette nasıl koma verilir, koma nasıl yapılır, koma nedir, koma ögrenme, koma nasıl ögrenilir
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın