Klarnette Nefes Teknikleri
Klarnette Üfleme ( Nefes) Teknikleri

Klarnet TeknikleriNEFES TEKNİKLERİ:
Klarnet Eğitiminiz için klarnethane.com adresinden ayrılmayın. Klarnette Doğru Nefes Uygulamasını biraz da olsa anlatmaya çalıştık.

Doğru nefes kullanmak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için en önemli faktörlerden biridir. Her insan doğduğunda aslında nefesini doğru kullanarak hayata başlar. Bunu yeni doğmuş bir bebeğinsolunumunu inceleyerek görebiliriz. Günlük hayatmızda bir spor faaliyeti veya efor sarfetmemiz gereken aktiviteler dışında bedenimiz tembelce davranarak, sadece akciğerlerimizin rutin faaliyetlerimiz devam ettirmeye yetebilecek kadarını kullanır. Bu da normalde 100 watlık ampülle aydınlatılabilecek bir odayı idare eder deyip 60 watlık bir ampülle aydınlatmak gibidir. Spor yaptığınız günlerdeki zihinsel ve bedensel rahatlığınızı bir düşünün, işte o duygunuz odayı 100 watlık ampulle aydınlatmak gibi yani akciğerlerimizin kapasitesini tümgün tam olarak verimli kullanmaktır. Biz çalışmalarımızda önce doğru bildiğimiz birçok yanlışı uygulatarak tespit edip sonra doğrularını teorik ve pratik olarakanlatıp uygulatarak kavramanızı, öğrenmenizi, içselleştirmenizi ve nihayet uygulamanızı sağlıyoruz. Bir düşünün birçok insan arabasını daha güçlü yapmak için modifiye yaptırır ve bu işlemdeki en önemli ayaklardan biri hava filtresini büyütmektir. Bu işlemi yaparak daha fazla hava emerek benzinin daha iyi yanmasını ve sonuç olarak daha güçlü bir arabaya sahip olmayı beklerler. Oysaki bu işlemi kendimiz için düşünürsek zaten varolan geniş havanın farkına vararak onu kullanmamız yaşam için yeterlidir.


Özellikle nefesli enstruman çalanlar veya mesleğini nefes tekniği kullanarak icra edenler  ( şarkıcılari tüyatro sanatçıları, opera sanatçıları, spikerler) kullandıkları en önemli etken olan nefes tekniğini iyi bilmek zorundadırlar. Aksi durumlarda çalışmalardan çok düşük verim alırlar hatta çeşitli sakatlıklar ve meslek hastalığı dediğimiz rahatsızlıklar yaşayarak önce yaptıkları işten zevk almamaya, soğumaya ve mesleğini bırakmaya kadar varan olumsuz sonuçlar yaşayabilirler. Yaptığımız işten zevk almak onu sevmemizi, daha fazla çalışma isteiğini ve yüksek hedeflere ulaşmamızı sağlar. Bütün bunlar içinde vücudumuzu en doğal halinde, hiçbir acı çekmeden ve kullandığımızı her organımızı ve uzvumuzu doğru kullanarak olur. Sonuç olarak nefes tekniğini bilmek bizim gibi nefesini kullanarak işini icra edenler için yaşamsal derecede önemlidir.

KLARNET ÇALIŞMALARI

  • Üfleme teknikleri
  • İleri nota okuma teknikleri
  • Türk müziği Batı müziği çalışmaları
  • Diyafram ile doğru ses kullanımı
  • Solo ve emprovize çalışmalar
  • İleri nota okuma teknikler
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın