Klarnet Bakımı Ve Temizliği

Klarnet Nasıl Temizlenir - Klarnet Bakımı Nasıl YapılırMüzik aletlerinin temizliği sağlıklı bir kullanım için oldukça önemlidir. Hele söz konusu bir klarnet ise her çalışma sonrasında mutlaka müzik aletinizi temizlemeniz gerekir. Peki ama bu bakım işlemli nasıl yapılır?
Klarnet bakımını üç aşamalı olarak anlatmak gerekirse;
  • Günlük Klarnet Bakımı
Klarnetiniz ile her yaptığınız çalışma sonrasında temizlik yapmanız gerekir. Bu müzik aletinizin ömrünü uzatacak bir faktördür. Klarnet nefesli bir çalgı olmasından dolayı her çalış ardından içerisinde soluk birikintileri oluşur. Bu buharlar yoğunlaşarak su haline gelir ve müzik aletinize zarar verir. Günlük bakımda bek kısmı çıkartılır ve aletin içerisinde biriken soluk birikintileri yumuşak uçlu bir fırça ile temizlenir. Metal kısımların tozu ise nemli bir bez ile alınabilir. Fırça sahibi değilseniz ucuna ağırlık bağlanmış yumuşak bir bez ile de bu temizliği yapabilirsiniz.
  • Aylık Klarnet Bakımı
Günlük temizliğe nazaran daha çok onarım niteliği taşıyan bir temizlik ve bakım işlemidir. Klarnete günlük bakımının yapılması ardından enstrümanın gevşeyen yaylarının bakımı yapılır. Vazelin ile yapılacak yağlanma işlemi ardından, güderi değişimleri de sağlanabilir.
  • Bek Bakımı
Klarnetin bek kısmının temizliği ise ayrı bir konudur. Bek kısmı göve kısmından farklı olarak yıkanır. Beki yıkamak için ılık sabunlu bir su hazırlanır. Hazırlanan suda bek yaklaşık olarak 5 dakika kadar yıkanır ve ardından durulanır. Bu işlem hijyen açısından önemlidir. Enstrüman çalındığı her gün yapılması tavsiye edilir. Kurumasının ardından yeniden kullanılabilir. 

KLARNET ENSTRÜMANI DELİK TEMİZLİĞİKlarnet enstrümanı delikleri belli bir icra sonrasında elde biriken toz ve kirin etkisi ile tıkanır ve deliğin tıkanması ile birlikte enstrüman da akord olarak bir kaç cent pesleşmeye sebebiyet verebilir. İşte bu sebeble her daim enstrüman deliklerinin orjinal kalması ve içinin kulak çöp çubuğu yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir. Böylelikle akord orjinal haline dönebilecek ve sağlıklı bir icraya kolaylık sağlayacaktır.
KLARNET ENSTRÜMANI GÜDERİ DEĞİŞİMİKlarnet enstrümanı güderileri, ağızdan çıkan buharın su olarak dönüşümü ile birlikte belli bir zaman sonra yumuşamaya başlar ve yumuşayan güderi zamanla üzerini kapadığı deliğin hava kaçırmasına sebebiyet verir. Bu sebeble de enstrüman, orjinal halinde ki performansı gösteremeyip, seste bozulmalara neden olur. İşte bu bozulmaları yok etmek adına eski güderiler yenisi ile değişdirilerek, enstrümandan hava kaçmasına engel olunmalıdır. Güderi değişimi videomuzu KlarneTamir – Pratik bölümümüz de inceleyebilirsiniz.
KLARNET REGLAJ AYARININ YAPILMASIEnstrüman seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli mevzulardan biri olan reglaj ayarı ; İlk enstrüman seçiminde kişinin karşısına çıkabileceği gibi, belli bir zaman sonra da ayarlanması gereken husus haline gelebilmektedir. Reglaj yani tuşe ayarı ; hem icracının daha sağlıklı bir icra yapabilmesi hemde enstrümanını yüzde yüz verim alarak kullanabilmesi adına ciddi bir önem arz etmektedir. Klarnet bakım ve onarım teknisyenleri tarafından yapılması önemli olan bu ayar ; fazla açılan yada az açılan perdelerin-tuşelerin doğru seviyeye getirilmesi ile sağlıklı sonucu verecektir. Klarnet entonasyonunda da önemli bir rol oynayan reglaj ayarı; enstrümanınızdan tiz bir frekans yada pes bir frekans almanıza sebebiyet verebilir. Klarnet Reglaj ayarı videomuzu KlarneTamir-Pratik bölümümüzde inceleyebilirsiniz.
Klarnet Temizliği Klarnet Bakımı Klarnet Tamiri Klarnet Temizleme Klarnet Nasıl Temizlenir

Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder