KLARNET BİLEZİK (LIGATURE)

KLARNET BİLEZİĞİ NE İŞE YARAR
KLARNET BİLEZİK

KLARNET BİLEZİĞİ NEDİR NE İŞE YARAR ?

Klarnetimizin beki ile kamışı birleştiren ve sabit olmasını sağlayan parçaya klarnet bileziği adı verilir.
Klarnet bileziğinin görevi kamış ile klarnet bekimiz arasında ki mesafeyi koruyarak ordan hava geçişini sağlamaktır. Gittikçe değişik klarnet bilezikleri üretilmekte üstün teknolojili ses laboratuarlarında klarnet bilezikleri test edilmektedir.


KLARNET BİLEZİK ÇEŞİTLERİ

Klarnetlerde son zamanlarda kullanılan bilezik modelleri ; Deri Klarnet Bilezikleri, Metel Klarnet Bilezikleri,
Örgü Klarnet Bilezikleri, Gümüş Klarnet Bilezikleridir. Bunlar arasında örgü klarnet bileziği avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır. Orta doğu ve balkanlarda fazla raslanmamaktadır.

METAL KLARNET BİLEZİĞİ
ÖRĞÜ KLARNET BİLEZİĞİ
DERİ KLARNET BİLEZİĞİ

KLARNET'E BİLEZİK NEKADAR ETKİ ETMEKTEDİR ?

Klarnetinizde düzgün bir ton elde etmek için fayda sağlamaktadır. Tabiki bileziklerde seçici davranmak lazımdır. Kötü klarnet bileziklerinde icra sırasında vidalarında gevşeme yukarıya dogru çıkma gibi kötü sonuçlar doğurabilir. İyi bir klarnet beki tonda ve entanasyon problemlerinde fayda sağlamaktadır. Klarnetinizde oldukça önemlidir bilezik. Bek-Kamış-Bilezik önem sırasınna göre gelmektedir.

Türkiyede ençok terçih edilen klarnet bilezikleri Vandoren Klarnet Bilezik çeşitleridir. Örnek olarak optimum başta gelmektedir.


Klarnette Bizeik faktörü ve klarnette bilezik nekdar etkilidir nekadar etki eder bunların cevapları ve daha fazlası klarnet hane.com adresinde sizlerle
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın