Klarnet Nasıl Çalınır ?

KLARNET NASIL ÜFLENİR


Klarnet nasıl çalınmalı, klarnet doğru üfleme tekniği, klarnet çalma teknikleri, klarnet nasıl çalınır, düzgün klarnet üflemek


KLARNET NASIL ÇALINIR ? 


Klarnet Üflemek
Klarnet Nasıl Çalınır


Klarnet in en temel esası üflemedir. Klarnetinizi düzgün üflemeyi başarırsanız büyük bir yol katetmiş olacaksınız.


Klarnete üflemek ; 30 cm önünüze bir mum koyun ve diyaframınızdan gelen nefes ile o mum ateşini yavaş bir şekilde dans ettirin. O ateş ne kadar nazik ve pürüzsüz dans ederse o kadar güzel üflüyorsunuz demektir.

Öncelikle klarneti düzgün üflemek için  klarnet kamışının düzgün takılı olması  gereklidir ve bek ile kamış uyumlu olmalıdır.


Klarnet Düzgün Üfleme
Klarnet Üfleme
Klarneti düzgün çalmak için öncelikle beki dudağa yerleştirme çalışmaları yapmalıdırlar. Bu aşama dudak kaslarının gelişmesi için oldukça önemlidir.


Klarnet çalarken beki üst dişlerinden destek alacak ve alt dişlere değecek şekilde ağzına yerleştirin, bu sırada alt dudak ise içeri doğru bükülmelidir. Yani alt dudağınızın üstü kamışa gelmelidir. Ortalama olarak klarneti üflerken 1 cm klarnet bekini ağız içine alıyoruz. Her klarnet icracısının dudak yapısı farklı olduğu için dudak pozisyonları da farklı olmaktadır. Belli bir seviyeye gelince kendi pozisyonunuzu kendiniz bulacaksınızdır. Burada anlattıklarımız temel de klarnetin nasıl üflenmesi gerektiğidir. Aşağıdaki resim umarız daha açıklayıcı olmuştur.


KLARNET CALMA
KLARNET DUDAK POZİSYONUİlk başlarda tavsiyemiz klarnet bekinin üzerine klarnet dişlik yapıştırmanız olacaktır. Üst dişleriniz dişlik üzerinde ufak bir oyuntu oluşturur ve bir sonraki klarnet çalma işleminiz de dudak pozisyonu bulmakta zorluk çekmezsiniz. İlerleyen zamanlar da beynimiz kendiliğinden doğru pozisyonu otomatik olarak bulacaktır.

Klarnet Üfleme TeknikleriTürkiye'de genellikle askeri çalış adı verilen bir teknik kullanılır. Çalacak kişi bekiyi üst dişlerinden destek alacak ve alt dişlere değecek şekilde ağzına yerleştirir, bu sırada alt dudak ise içeri doğru bükülmelidir. Bu sırada bekin yaklaşık 1 santimetresi dışarıda kalmalıdır. Bir başka yöntem olan Fransız tekniğinde ise; alt ve üst dudaklar içe doğru bükülür, dişler beke temas etmeyecek şekilde klarnet ağza yerleştirilir. Bu sırada bekin yaklaşık 1,5 santimetresi dışarıda kalmalıdır.Klarnette doğru sesi çıkarabilmenin temel yolu ise doğru üflemedir.  Tiz seslerde ve yüksek tonlar yakalanmak isteniyorsa dudaklar klarnete baskı yapmalı, pes sesler ve alçak tonlar isteniyor ise dudak kasları daha serbest olmalıdır.
Klarnet Üfleme Tekniği
Klarnet Çalmaya Yeni Başlayanlar 
İlk başlarda klarneti üflerken  alt dudağınızın kanaması normaldir. Zamanla alt dudağınızda diş yeri oluşacaktır diş baskısı yüzünden oradaki sinir ve damar hücreleri zarar görecektir ve beyniniz orayı direk algılayarak pozisyonu kendisi yaratacaktır.

İlk üflemeler oldukça zor olacaktır. Bunun sebebi dudak ve yüz çevresi kasların zayıf olmasıdır. Düzgün klarnet üflemek için yüz ve dudak kasları çok önemlidir bunun için Klarnetten ses aldıktan sonra uzun üfleme yapmalısınız bu diyafram ve yüz çevresi kaslarını geliştirecektir.


Temel klarnet  egzersizlerinin başında uzun üfleme gelir. KLARNET HANE


Öğrenciler en çok bu durum da  sıkılır ancak faydasını bu eğitim süreci bittiği zaman görecektir.

Bir sesi üfleye bildiğiniz kadar üfleyin tabi ki kendinizi aşırı derece de zorlamayın.

Klarneti üflerken ilk aylarda ses bozulmaları gayet normaldir bunlar bol bol nefes egzersizleri ile giderilecektir. Özellikle ince oktav seslerini çıkarmakta daha çok zorlanacaksınız bu durumda alt dudağınız gergin olup kamışa biraz daha baskı yapmanız gerekecektir. Klarnet üflerken yanağınızı asla şişirmeyin. Klarnet enstrümanın da yanlış öğreneceğiniz uygulamalar daha kötü sonuç verecektir çünkü doğrusuna çevirmek daha meşakkatli ve zaman isteyecektir. Soru ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlere Bildirebilirsiniz.

Klarnet Hane ile Üflemeye Devam 

Klarnet Nasıl Çalınır?


Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

4 yorum :

 1. Teşekkürler bu bilgilendirmeler için.

  YanıtlaSil
 2. Klarnet hakkında çok güzel bilgiler... Teşekkürler sol klarnet hakkında bir çok şeye sizin sayenizde ulaştım.

  YanıtlaSil
 3. Tesekkürler. Klarnet calma üzerine bir kac yakın cekim egitim videosu olursa

  YanıtlaSil
 4. Klarnet Çalma hakkında bilgiler için teşekkürler..

  YanıtlaSil