Klarnet Kampı

HABER: Ahmet Emre
Dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, uzun yıllardır hayalini kurduğu klarnet kampı projesini hayata geçiriyor. Memleketi Bergama’da kamp için on dönümlük zeytinlik alan müzisyen, klarnet ve müzik meraklıları ile işin ustalarını bir araya getirecek.
Klarnet Kampı
Dünyaca ünlü klarnet sanatçımız Hüsnü Şenlendirici, bugünlerde tatlı bir heyecan yaşıyor. Bir yandan tüm hızıyla konserlerine devam ederken, öbür taraftan yıllardır hayalini kurduğu klarnet kampını kurmak için çalışıyor. Müzik dünyasında özellikle de klarnet camiasında heyecan uyandıran klarnet kampı Şenlendirici’nin memleketi İzmir Bergama’da olacak. Şenlendirici bugünlerde konserler haricindeki tüm vaktini kampın hazırlık çalışmaları için harcıyor, kendisi de işçilerle birlikte çalışarak mekan için emek veriyor. Etkinliğin düzenleneceği  7-12 Temmuz tarihlerini sadece o değil müzisyenler de iple çekiyor.


Aslında her şey geçen sene Hüsnü Şenlendirici’nin sosyal medyada paylaştığı “Önümüzdeki yaz bir klarnet kampı yapsak mı?” sorusuyla başladı. Şenlendirici’nin bu fikrine o kadar büyük destek geldi ki kendisi bu isteklere “O halde hazırlanın temmuzda klarnet kampı yapıyoruz.” diyerek çalışmalara başladı. Kolları sıvayan Şenlendirici öncelikle Bergama’da bir zeytinlik satın aldı. Şenlendirici, çiftlikteki alanı, kampa uygun hale getirmek için her türlü ayrıntıyı düşünüyor. Ustalarla klarnete gönül veren müzisyenleri doğa ile iç içe bir ortamda bir araya getirmenin derdinde. Belki de bu çalışması hem ülkemiz hem de dünya için örnek teşkil edecek.
Hem teorik hem pratik 
Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan klarnet kampı, birçok klarnet sanatçısının yanında bu enstrümana gönül vermiş ve merak edenlerin merkezi olacak ve kampa katılımcılar hariç dışarıdan kimse alınmayacak. Kampın 150 kişilik bir kontejanı olacak.  Ziyaretçiler doğa ile iç içe bir şekilde çadırlarda kalacak. Hem ülkemizin hem de dünyanın önde gelen klarnetçileri, müzik üzerine söyleşi ve seminerler düzenleyecek. Akşamları ise konserler olacak. Sabahları teorik olarak müziği konuşan katılımcılar akşamları işin pratiğini canlı olarak görme imkanına kavuşacak. Ayrıca kampta birçok süpriz  de olacak. Kampın son günü çekiliş ile klarnet ve ekipmanları hediye edilecek.
Kampın konser takvimi ise oldukça renkli. Usta isimler ve gruplar var. Başta Hüsnü Şenlendirici olmak üzere, İsmail Lumanovski, Taksim Trio, Rubato ve Göksun Çavdar, Rouh Trio ve kirpi lakaplı klarnet sanatçısı Bülent Altıntaş hem atölye çalışmalarına katılacak hem de konser performanslarıyla yer alacaklar. Bu isimler haricinde klarnet sanatçıları Tolga Akşit, Altan Gözetlik ve Mansur Köfeci klarnet üzerine her türlü bilgiyi katılımcılarla paylaşacaklar. Katılımcılar her türlü bilgiyi doğru ve etkili bir şekilde alacak birebir merak ettiği tüm soruları sorabilecek.
Hüsnü Şenlendirici
Her gün Hüsnü Şenlendirici’nin belirlediği konular çerçevesinde belirlenen zamanlarda atölye çalışmaları yapılacak. Performans sergileyecek sanatçılar da misafir oldukları gün belirlenen zamanlarda atölye çalışmaları yapacak.


Hüsnü Şenlendirici bugünlerde konserler haricindeki tüm vaktini kampın hazırlık çalışmaları için harcıyor. Kendisi de işçilerle birlikte çalışarak mekan için emek veriyor. 
En büyük hayalimdi 
Hüsnü Şenlendirici kamp hayalinin uzun yıllardır aklında olduğunu söylüyor. Bu enstrümana ve müziğe gönül verenlerle bir araya gelmenin onlara kendisinin ve sanatçı arkadaşlarının tecrübelerini aktarmanın bir vefa borcu olduğunu söylüyor. Bunun için memleketi Bergama’da on dönümlük bir zeytinlik aldığını söyleyen Şenlendirici, katılımcıların doğa ile iç içe işin inceliklerini bizzat ustalarından alacağını söylüyor. Kendisinin çok heyecanlı olduğunu anlatan Şenlendirici, doğum günü olan 12 Temmuz’u da kampta katılımcılarla birlikte kutlayacak. Kampın teori ile pratiğin iç içe olacağı bir atmosferde gerçekleşeceğini söyleyen sanatçı, “Katılımcılar hem öğrenecek hem eğlenecek. Onların rahat etmesi için her türlü ayrıntıyı düşünüyoruz. Öyle ki sıcak günlerde serinlesinler diye havuz bile yapıyoruz. Klarnet ülkemizde ve dünyada son yıllarda önemli oranda bilinirlik kazandı. Ustalarımızdan aldığımız emaneti genç kuşaklara aktarmak bir vefa ve gönül borcu benim için. O yüzden böyle bir şey yapıyorum. Umarım Bergama ve ülkemiz bu konuda ilerde yurtdışından da önemli katılımların olacağı bir merkez olur.” diyor.
Katılmak için neler yapmalı? 
Öncelikle söylemek gerekir ki kampın 150 kişilik kontenjanı var. Katılımcılardan biri olmak için klarnetkampi.org sitesinden başvuru yapmak gerekiyor. Kişi başı ücreti 1500 lira. Öğrenciler ise 1100 liraya kampa katılabilecek. Başvuruların başladığını hatırlatalım. Bir an önce kayıt yaptırmakta fayda var. Yoksa çok isteyip de açıkta kalabilirsiniz.
Kaynak: https://www.yenihayatgazetesi.com
Etiketler: Klarnet Kampı, Klarnet, Hüsnü Şenlendirici, Müzik, Eğitim,