Nasıl Bir Klarnet Almalıyım

Yeni Başlayanlar Klarnet


Klarnet Öğrenmeye karar verdiyseniz ilk iş olan bir klarnete sahip olmaktır. En çok sorulan sorulardan,

-Yeni başlayan nasıl klarnet almalıdır ?

- Sibemol klarnet mi almalıyım sol klarnet mi almalıyım?

-Klarnet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

-Abanoz klarnet mi almalıyım Bakalit mi ?

-Klarnet Ne kadar süre de öğrenilir?

Bu sorulara genel olarak cevap vermek gerekirse, Öncelikle hangi tarz müzik icra etmek istiyorsunuz. Jazz ve Klasik Batı müziğine sibemol klarnetin tınısı daha çok yakışırken. Sol klarnetin tınısı Türk müziğinin karakterine daha uygundur. Ancak bu demek değildir ki sibemol klarnet ile Türk müziği çalınmaz anlamına gelmeli. Göksün çavdar bu konuda en başarılı sanatçılarımızdandır. Aynı şekilde sol klarnet ile batı müziği çalınabilir.Yeni başlayan birisi bütçesine göre en uygun klarneti almaya çalışmalıdır. Klarneti mutlaka bilen birisiyle deneyerek alınması en doğrusu olacaktır. Sibemol klarnetler sol klarnetlere göre daha uygun fiyatlıdır. Bakalit malzemeden üretilen klarnet abanoz ağacına göre daha uygundur. Ancak ağaç klarnetin bakımı daha zordur bunu da belirtmek isterim. Eğer ki bütçeniz el veriyorsa abanoz ağacı klarnet almanızı tavsiye ederiz.


Klarnet öğrenme süresi tamamen sizin azminiz ve hocanızın kalitesi ile alakalıdır. Bu işin %98 çalışmak %2 si yetenek diyebiliriz. Çalışmak ve emek isteyen bir enstrümandır. Ortalama 1 ila 2 ay da bir kaç ufak parça çalmaya klarnetinize hakim olmaya başlayacaksınız.
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

1 yorum :