Klarnet Barili

Klarnet Barili (fıçı)

Klarnet Barili
Klarnet Barili


Klarnet Barili Nedir Ne İşe Yarar


Klarnet barili (fıçı) üst gövde ile beki birleştiren ve aynı zamanda klarnet bekinden gelen titreşimleri sese dönüştüren parçasıdır.


-Klarnetinizin akordu tam tutması ve entenasyon problemlerini azalması için önemli bir parçadır.

Günümüz de bir çok farklı malzemeden yapılmış olan baril bulunmaktadır.

Bunlar Örneğin;

-Bakalit bariller
-Ağaç bariller (Abonoz, cocobolo, gül...)
-Derlin bariller.

Klarnet Barilleri

Bu bariller satılırken mikrofon deliği açılmış olanlar ve olmayanlar vardır. Klarnet mikrofon deliği açılmış bariller kullanmak daha avantajlidir;
Klarnet Baril Ölçüsü
Klarnet barilinin iç görüntüsü
Cünkü gerektiğinde akustik tipasini takip klarnetinizin icra edebilirsiniz. Sahne yada evinizde amfi ye bağlanıp ses almak istediğinizde rahatça akustik tipayi çıkarıp klarnet mikrofonu takabilirsiniz.


- Klarnet barilinizin boyu sesi ile orantılıdır. Mesela 70'mm klarnet barili ile 68'mm klarnet barili arasında fark vardır. 70'mm klarnet barili daha pes kalırken, 68'mm klarnet barili daha tiz kalır.


- Günümüz de ayarlı bariller mevcuttur ancak onlara klarnet mikrofonu takılamaktadır. ( Telsiz Mikrofon Takılabilir)

-Tombul(Tombik) Klarnet Barili araştırırken illaki karşınıza çıkmıştır.Tombul (Tombik) bariller klarnetten çıkan tınıları daha tok hale getirir. Barilinizin içine gelen titreşimlerin klarnetiniz içinde daha fazla kalacağından sesin toklaşmasını sağlamakta.

-Klarnet barilinizin yapıldığı malzeme sesin rengini etkilemektedir, özellikle ağaç bariller daha doğal ses sağlamaktadır.

-Klarneti ilk aldığınız zaman içinden iki adet baril çıkacaktır. Birisi diğerine göre daha kısadır. İlk başladığınızda hangi barili takıp başlamanız pek önem arz etmez ancak uzun olanı takmanızı tavsiye ederiz. İçinden çıkan barillerin birisi 68mm diğeri 70mm olacaktır.

-Sibemol klarnet barilleri ölçü olarak daha kısadır.

Klarnetinizi çalarken bazen hışırtılı ses geliyor ise bunun nedenlerinden biri klarnetinizin barilin de tükürük birikmesi dir. Bun dan dolayı klarnet çalarken kalak kısmı yere bakacak olmalı ve çalma işleminiz sonrası barilinizi kurulamanız gerekmektedir.Klarnet Barili alacaklar Hangi Barili Almalı

Bu durum da en makulü sol klarnetçiler için 68 mm barellerdir. Neden diye soracak olursanız, barilinizi klarnetinizin üst perdesinden biraz pay bırakıp takarsanız daha pes sesi elde edersiniz. Bu avantajı 68'mm barilde kullana bilirsiniz.-Klarnet Barili ile merak ettiklerinizi Yorum olarak bırakabilirsiniz.
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

6 yorum :

 1. Klarnet Barili ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları yorum olarak yazabilirsiniz. Klarnet Barili Klarnet Barili ne işe yarar klarnet barilleri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikrofon alcaktım telsiz seti diye birsey cıktı bu ne işe yarar

   Sil
 2. Klarnet barili ile ilgili güzel bir paylaşım Tesekkurler

  YanıtlaSil
 3. Çok degerli bir paylaşim tebrik ederim peki beklerle ilgili bir paylaşim koyarsaniz bizde merak etiyimiz hususlarda bilgi almiş oluruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Klarnet Beki İle ilgili olarak Klarnet Beki Yazımıza Bakabilirsiniz.

   Sil