Klarnet Taksimi Nasıl Yapılır?

Taksim Nedir?

Klarnet TaksimiMüzikte taksim yapmak deyimi; bireysel olarak yetenek göstergesidir.  Türk müziğin de orta Asya ve bazı Balkan ülkelerinde kullanılmaktadır.  

Klarnette taksim yapmak gelişi güzel çalmak anlamına gelmez. Belli başlı kuralları kaideleri vardır bunlarda makamlardır. Örneğin Hicaz klarnet taksimi yapmak için öncelikle makam dizisine ve özelliklerine hakim olmak gerekir. Daha sonra karar sesinden başlayarak makam dizisinde özgürce duygularınız ve yeteneklerinizle dolaşırsınız. Genelde ritmsiz olarak bireyseldir ancak arkada hafif bir ritm yada karar sesi olabilir. Taksim klarnet dahil olmak üzere bir enstrümanda belirli bir seviyeye gelince kendini gösterme sanatı da diyebiliriz.  

Taksim tek basına yapıldığı gibi bir şarkı çalmadan önce o şarkının makamında dolaşarak da yapılır. Bu dinleyiciyi çalınacak şarkının makamını göstermek ve sanatçının profesyonelliğini göstermesi için oldukça önemlidir. 


Sanatçı taksim yaparken makamlar arası geçişlerde yapabilir.  Kürdi makamından  rast, Hicaz gibi başlangıcı farklı makamda icra edip daha sonra başka makamlara taksimi tamamlayabilir. 

Giriş taksimi, ara taksimi, son taksim, geçiş taksimi, fihrist taksimi gibi çeşitleri vardır. 


Taksim insanın duygularını yetenekleriyle ve makamın kendine has özellikleriyle dile getirmesidir.


müzik taksim
Klarnet Taksim Yapma


Klarnet Taksimi Nasıl Yapılır ? 


Klarnet taksimi yapabilmek için;

 • Klarnette düzgün üfleme yapmak gerekir. 
 • Parmak ve dudak hakimiyeti olmalı
 • Türk müziği makamları bilinmeli 
 • Ünlü klarnetçilerin Taksim'leri bol bol dinlenmeli. 
 • Duygu yüklü olmak gereklidir. 
 • Süsleme, triller, koma bilinmelidir

Taksim Yapmak Öğrenilirmi ? 

İlk başlarda profesyonel klarnetçilerin Taksim'leri bol bol dinlenmeli ve taklit edilmeye çalışılmalıdır. Taklitten kastımız öğrenmek ve kulak oluşturmak. Daha sonraları kendi özgünlüğünüzü yakalayabilirsiniz. Taksim yapmak için klarnet çalma seviyeniz orta halli olmaya başladığı zaman yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Ben ne zaman taksim yapabilirim gibi bir soru yanlış olacaktır.  Klarnet emek ister azım ister ve bol bol dinleme ister. 


Hangi Klarnet İle Taksim Yapılır ? 

Bütün klarnet çeşitleri hatta hemen hemen her enstrüman ile yapmak mümkündür. Tabi ki dinleyicinin kendi sevdiği tınıları duyması özellikle Türkiye ve etraf ülkelerde sol klarnet daha makbul görülmekte. 


Örnek Klarnet  Taksim Videoları ;


Uşak Makamı Klarnet TaksimiHüsnü Şenlendiricinin Klarnet Kampında İcra Ettiği Taksim  Mustafa Kandıralı Taksim Videosu


Kürdili Hicazkar Makamı Klarnet Taksimi


Soru Ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlere İletebilirsiniz. 

     
  Etiketler; Klarnet Taksimi, klarnet taksimi Nasıl yapılır, taksim nedir, müzikte taksim, klarnet taksim eğitimi, Sol Klarnet Taksim

  Soru ve Görüşlerinizi Yorum Bölümden Sorabilirsiniz.  Sosyal Medya'dan Bizi Takip Etmeyi Unutmayın Bilgisiz Kalmayın 

  Etiketler:

  Yazar

  Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

  İlgili Başlıklar

  Önceki
  Önceki yayın
  Sonraki
  Sonraki yayın

  Hiç yorum yok :

  Yorum Gönder