Serkan Çağrı Kimdir ?

Serkan Çağrı

   

  Geleneksel icradaki ustalığını, teorik birikimleriyle birleştiren sanatçı Serkan Çağrı , farklı klarnet icra tekniklerini ve tecrübesini bir arada sergilenmesi bakımından da günümüzün önde gelen icracılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Serkan Çağrı
Serkan ÇağrıSerkan Çağrı kimdir?
  Kaç yaşındadır?


    Serkan Çağrı, 2 Haziran 1976 Edirne Keşan doğumlu, Türk klarnet virtüözü ve akademisyendir.
        Serkan Çağrı şu anda Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümünde klarnet derslerine girmektedir. Yurt içinde ve uluslararası kültür ve müzik festivallerinde Türk müziği tanıtma topluluklarında yer almıştır.

   Bir zamanlar üyesi olduğu Grup Laçin Yılın En İyi Müzik Grubu seçilerek, Altın Kelebek Ödülüne layık görülmüştür. Klarnetin Avrupa ve Türkiye’deki Tarihsel Gelişimi konusunda çeşitli yazılar yazmıştır.
Serkan cağrı hayatı
Klarneti Sanatçısı Serkan ÇağrıSERKAN ÇAĞRI KİMDİR?


Serkan Çağrı, 1976 yılında Keşan'da doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanışan sanatçı, 13 yaşına geldiğinde, geleneksel Erguvan Festivali kapsamında düzenlenen ve katılımcıların yaş ortalamasının 40 olduğu En İyi Klarnet İcracısı Yarışmasında özel ödüle layık görüldü.

   1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nda lisans öğrenimine başladı. 1998 yılında İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı'na geçiş yaparak üniversite öğrenimini burada tamamladı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, burada dört yıl klarnet eğitmeni olarak görev yapmış olup şu anda ise Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümünde klarnet dersleri vermektedir. Ayrıca Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü'nde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır.


Ünlü marka AMATİ-DENAK” a Serkan Çağrı tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını kullanarak alet üretmişlerdir. Buna Serkan Çağrı Model denilmiştir.Serkan Çağrı Kimdir ?
Serkan Çağrı Serkan Çağrı Otobiyografi

''
Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak Keşan’da doğdum. Çocukluğumda bütün oyuncaklarım enstrümanlardı, etrafımdaki insanlar her şeyi müziğin dilinden anlatıyorlardı. Böyle bir ortamda ben de klarnetin dilini keşfederek anlatmaya başladım. Klarnet kadar olan boyumla çevremdeki insanların dikkatini çekmeyi başarmıştım. Beni dinleyenlerin yetenekli olduğumu söylemeleri hoşuma gidiyordu. Hatta 13 yaşındayken katıldığım klarnet yarışmasında özel ödüle layık görülünce bu yolculuktaki cesaretim daha da artmıştı. Ancak bu durum klarnetçi olan babamın pek hoşuna gitmiyordu. Nedenini pek anlamazdım, bana sürekli “bu işi yapma, eğer yapacaksan da iyisini yap” derdi. Konservatuara gitmemi sağlayan rahmetli babama ne kadar teşekkür etsem azdır. Konservatuar ile birlikte hayallerim bir bir gerçek olmaya başladı.

Konservatuarda klarnet eğitmenliği, albümler, dünyanın dört bir yanında konserler, akademik kariyer, dünyaca ünlü müzisyenler ile ortak projeler, dünyaca tanınmış klarnet üreticisi bir firma tarafından klarnete ismimin verilmesi ve markalaşma süreci, klarnet için yazılmış Türkiye’nin ilk eğitim kitabını hazırlamam, TV programları ve sunuculuğu, Amerika’da bir doktora tezi konusu olmam, Uluslararası Klarnet Festivali hayalimin gerçeğe dönüşmesi; tüm bunları ve daha fazlasını konservatuar eğitiminden sonra yaşadım. Hayatta pek çok şeyi ilk anda gördüğüm, aşık olduğum ve kararlı bir şekilde ilk görüşte evlenmek istediğim eşime borçluyum. Evlendik, iki çocuğumuz oldu ilkine Nefes ikincisine Eser adını verdik. Çocuklarımın müzisyen olup olmayacağını pek kafama takmıyorum, olurlarsa da ben çekilirim onlar devam eder. Her gün öğrenmeye ve öğrendikçe de öğretmeye gayret gösteririm. En çok inandığım şey ise hayallerim. ''

Teşekkürler - Serkan Çağrı

Alıntı: http://www.serkancagri.com


Serkan Çağrı 
 Klarnetin en eski atası olarak bilinen ve  barok dönem enstrümanı olan "chalumeau" (şalümo) yu Türkiye'ye tanıtan, konserlerde ve albüm kayıtlarında kullanan ilk ve tek sanatçı oldu.Serkan Çağrı Hayatı
Serkan Çağrı Cam Klarnet'i İle

Mercan Dede&Secret Tribe grubunda da yer alan Serkan Çağrı, bu grup ile Montreux Jazz(İsviçre), Jazz a Vienne(Fransa), Rhythm Sticks(İngiltere), Moers Festival(Almanya), Etnomalaga(İspanya), Skobye Jazz(Makedonya) gibi birçok önemli festivale katıldı. Kervansaray Yarkın Ensemble ile Hollanda'nın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Konserlerin yanısıra pek çok dizi ve film müzikleri ile bir tiyatro müziğine klarnetiyle katkıda bulundu. Yurtiçinde ve yurtdışında klarnet üzerine çeşitli söyleşilere ve workshoplara katıldı.Serkan Çağrı Albümleri  • Sır - Yılı: 2016 - Yapım: Notist Müzik Yapım
  • Hüseyin Karadayı & Serkan Çağrı - Endorphin Yılı : 2011 Yapım : DMC Music
  • Serkan Çağrı&Rumeli Band Yılı : 2011 Yapım : Notist Müzik Yapım
  • Şükrü Tunar Eserleriyle. Yılı : 2009 Yapım : Sony - BMG Music
  • Âlâ. Yılı : 2008 Yapım : Sony BMG Music.
  • Nefesim Yılı : 2005 Yapım : Akustik Yapım.
  • Bekar Gezelim (Grup Laçin üyesi olarak) : 1998 Yapım : İdoBay Müzik
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu sanatçılarından Arslan Kacar’ın yazıp sahnelediği “Düş ve Klarnet” adlı oyunun müziklerini yaptı.

Serkan Çağrı'nın  Makaleleri


-Aralık 2006 Musiki Mecmuası Klarnet Çeşitleri/Serkan Çağrı
-Ocak 2003 Folklor Halk Bilim Dergisi Klarnet/Serkan ÇağrıKlarnet Hakkında Yazdığı Kitabı

Eylül 2006 "Sol Klarnet Eğitimi-1" Serkan Çağrı - Bemol Müzik YayınlarıSerkan Çağrı Videolarıİrem Derici ve Serkan Çağrı - Nazende SevgilimSerkan Çağrı - Dilek TaşıSERKAN ÇAĞRI ROCKABYE FT. ANNE MARİESerkan Çağrı - Klarnet FestivaliEtiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder