Klarnet Mantarlarını Yağlama

Klarnet Mantarlarını Yağlama


Klarnet Mantarları YağlamaMantarlar Klarnet’in önemli parçalarındandır. Klarnetinizi bir arada tutmaya yardımcı olur.  Klarnet parçalarını bir araya getirirken birleştirmek oldukça zor olacaktır. Klarnet mantarları için üretilen yağlar veya kolaylıkla marketlerde eczanelerde bulunan vazalin de kullanabilirsiniz.  Klarnet Mantar yagları bir çok farklı form da üretilmiştir. Ruj şeklinde olanlar kutuda olanlar şeklinde üretilmiştir.


Klarnet mantarlarının asli görevi klarneti düzgün bir şekilde bir arada tutmak ve birleşim yerlerinden hava kaçırmasını engellemektir.  Klarnet mantarlarını yağlamak, mantarları uzun ömürlü yapacaktır. Her birleştirme ve ayırma işleminizde klarnetinizin mantarları sürtünmeden dolayı aşınacaktır. Düzenli ve bilinçli yapılan klarnet mantarlarını yağlama işlemi klarnet mantarlarınızı hem uzun ömürlü yapacak hemde klarnet’i birleştirirken kolaylık sağlıyacaktır. Klarnet birleştirilme işleminde zorlanıyor ve olması gerekenden fazla güç harcıyorsanız bu çok yanlış bir yöntemdir. Fazla güç uygularken klarnetinizi çatlatabilir tuşlarına zarar verebilirsiniz.


Tabiki her işin bir yolu yordamı olduğu gibi klarnet yağlama işlemininde bir yolu var. Rast gele sürekli çok az yada çok fazla sürmek değil. 

Yeni alınan klarnetler veya mantarları yeni değişmiş olan klarnetler birleştirilirken zorluk olması gayet normaldir. Mantarlar daha hamdır. Normalden biraz daha fazla yağ sürebilirsiniz bu durumlarda.Klarnet Mantarlarını Yağlamaya Başlayalım

Gerekli Malzemeler ; Klarnet Mantar yağı yoksa vazalin de olur. Kağıt havlu ( eli silmek için )


Klarnet Mantar Yağı
Klarnet’in her birleşim noktasında  mantar bulunmaktadır.

Klarnet Barili ve kalak hariç alt gövde üst gövde ve bek kısmında mantar bulunmaktadır.


 Klarnet'in Birleşim Yerlerine Hafifçe Yağ Sürme

Klarnet Mantarlarlarına Yağ Sürme


Klarnet'in her eklem noktasında bulunan mantarlı kısımlara hafif miktarlarda klarnet yağını sürüyoruz. Ruj şeklinde olanlar biraz daha pratik oluyor bu işlemlerde. Pakette olanlar da parmağınızın ucuna az miktarda alıp mantarın etrafına sürüyorsunuz. Klarnetiniz çok yeni yahut mantarları yeni değiştirilmiş ise klarneti rahat birleştirmek için biraz daha fazla sürebilirsiniz.


Klarnet Mantarı


     Klarnet yağını bağlantı noktalarında bulunan mantarların üzerine sürdükten sonra parmağınızla hafifçe mantarın üzerine yedirin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yağın mantardan başka bir yere temas etmemesidir.

Mantarların üzerine yağı yedirdikten sonra ellerinizi peçete ile mutlaka silin.

Mantarlarınızı yağladıktan sonra klarnetin bütün parçalarını birleştirin ve bir süre klarnetiniz beklesin. Mantarları yağladıktan sonra klarneti çantasına koymayın yoksa yağlamak hiçbir işe yaramayacaktır.Klarnet'i birleştirirken fazla güç uygulamayın, döndürerek takın.

Klarnet'i Birleştirme


Klarnet'i Birleştirme

Klarnet'in Bütün Parçalarını Birleştirin.
Klarnet Mantar Yağlama İşleminiz Bitmiştir. Klarnet Mantarları Nasıl Yağlanır ? 


Klarnet Mantar Yağlama Videosu

Tavsiyeler

  • Yeni klarnetlerin neredeyse her çalıma başlarken yağlamak gerekir. Rahat birleşmesi ve mantarın uzun ömürlü olması için.
  • Parmakların silinmesi kesinlikle gerekli olmasa da, yapılması gereken bir şeydir. Klarnetin diğer aksamlarına bulaşmaması için.
  • Bazı mantarlar mantarlar yumuşak karakterlidir bazıları serttir. Sert olan mantarlara biraz daha yağ yedirmek gereklidir.
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

1 yorum :

  1. Teşekkürler severek takip ediyoruz. Paylaşımlarınızı biraz daha artarsa seviniriz.

    YanıtlaSil