Atatürk ve Türk Müziği

Atatürk ve Türk Müziği

Atatürk ve Türk Müziği
Atatürk ve Türk Müziği

Türk müziğini uluslararası seviyeye çıkarmak Atatürk'ün müzik konusundaki çalışmalarının amacını teşkil ediyordu. Çankaya Köşkü’nün ince saz takımının başkanı Hafız Yaşar Okur'a:

“Biz garbınkini hürmetle dinlediğimiz gibi, bizim musikimiz de bütün dünyada hürmetle dinlenecek bir hâlde olmalıdır.”

demiştir.

Mesut Cemil Bey de aynı konuda Atatürk'ün bu sözlerini naklediyor:

“Biz çok defa bu musıkînin tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte dinlediğimiz hakiki Türk musıkîsidir ve şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkî-sidir. Bu musıkîyi bütün dünyanın anlaması lazımdır. Fakat onu bütün dünyaya anlatabilmek için milletçe,bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz lazımdır.”

Atatürk, 1 Kasım 1934 tarihinde TBMM'nin açılış konuşmasında Türk müziğinin çağdaş uygarlık seviyesine getirilmesiyle ilgili çalışmaları açıklamıştır:
“Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmak-tadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi, kavraya bilmesidir... Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir gün önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.”Atatürkçülük; cilt 1 s.367

Etiketler : Atatürk ve Müzik, Atatürk Türk Müziği
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder