Klarnet Genel

Klarnet Bilezik (LIGATURE)

KLARNET BİLEZİĞİ NEDİR NE İŞE YARAR ?

KLARNET BİLEZİĞİ NEDİR NE İŞE YARAR ? 

Klarnetimizin beki ile kamışı birleştiren ve sabit olmasını sağlayan parçaya klarnet bileziği adı verilir.
Klarnet bileziğinin görevi kamış ile klarnet bekimiz arasında ki mesafeyi koruyarak ordan hava geçişini sağlamaktır. Gittikçe değişik klarnet bilezikleri üretilmekte üstün teknolojili ses laboratuarlarında klarnet bilezikleri test edilmektedir.Giderek çeşitliliği, kalitesi artmaktadır ve artık kolayca istediğimiz çeşitte ve bize en uygun bileziği temin edebiliriz.


KLARNET BİLEZİK ÇEŞİTLERİ


Klarnetlerde son zamanlarda kullanılan bilezik modelleri ; Deri Klarnet Bilezikleri, Metel Klarnet Bilezikleri,
Örgü Klarnet Bilezikleri, Gümüş Klarnet Bilezikleridir. Bunlar arasında örgü klarnet bileziği avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır. Orta doğu ve balkanlarda fazla raslanmamaktadır.

Deri Bilezik ,Örgü Bilezik, Metal Bilezik. 

 

                              

KLARNET'E BİLEZİK NEKADAR ETKİ ETMEKTEDİR ?


Klarnetinizde düzgün bir ton elde etmek için fayda sağlamaktadır. Tabiki bileziklerde seçici davranmak lazımdır. Kötü klarnet bileziklerinde, icra sırasında vidalarında gevşeme yukarıya dogru çıkma gibi kötü sonuçlar doğurabilir. İyi bir klarnet beki tonda ve entanasyon problemlerinde fayda sağlayıp, bizim güzel ses almamıza faydalı olacaktır.Bu yüzden klarnet seçimimizi en iyi şekilde yapmalıyız ve gerçek manada klarnet bileziğinin önemi büyüktür.Bek-Kamış-Bilezik önem sırasınna göre gelmektedir.Türkiyede ençok terçih edilen klarnet bilezikleri Vandoren Klarnet Bilezik çeşitleridir. Örnek olarak optimum başta gelmektedir.

Bilgi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşabilir, Sorularınızı Yorum Bölümünden Yazabilirsiniz.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!