Klarnet Genel

Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Yeni klarnet.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Klarnet almaya karar verdiyseniz başta söylemek isterim çok güzel bir hobi edinmissiniz demektir. Her ensturmanda olduğu gibi klarnet alirkende bagzi hususları göz önünde bulundurarak klarnet almalısınız..
Öncelikle nasıl bir klarnet almanızı belirlemelisiniz. Piyasada bir çok farklı malzemeden yapılmış klarnetler mevcuttur, bakalit klarnet, gül klarnet, abonoz klarnet ve benzerileri. Tabiki bu konuda bütcenizlede alakalı. 700 tl den başlayıp 10 bin kusur gibi rakamlara klarnet bulabilirsiniz. Genellikle yeni başlayanlar bakalit klarnet alıyorlar bunun en büyük sebebi daha makul fiyatlarda olmasıdır.  Ama güzel ve kaliteli bir klarnet her zaman daha tatminkar bırakacaktır sizi. Bakalit klarnetlerde çatlama sorunu ve bakımı konusunda pek  fazla sorun çıkarmıyor ama ağaç klarnetler durum daha farklıdır. Çatlama sorunları vardır. Bu çatlama olayi da tamamen bakimla alakalıdır.

Ağaç klarnet alırken ( abonoz gül cocobolo vb) öncelikli tavsiyem klarnetten anlayan profesyonel bir kişi ile seçilip alınmasıdır. Çünkü klarnet rast gele alınacak bir ensturman değildir. Profesyonel birisiyle gidilip alınması gerekir. Ama çevreniz de size yardımcı olacak birisi yoksa iş başa düşüyor tabi. Ağaç klarnet alırken klarnetin her yerini detaylıca inceleyin kılcal yada büyük çatlaklar olabilir bu çok önemlidir. Ve asla o klarnetleri almayiniz. tuşları rahat basiyormu onları kontrol edin. Klarnette hava kaçırma varmı ona bakın tüm delikleri kapatıp alt tarafı dahil yukarıdan ufleyin ve içinize hava çekerek bakabilirsiniz. Tuslarinda herhangi bir deforme varmı sararma gibi bunlara bakmalısınız. Klarnetin tuslarinin içinde beyaz sungerimsi bir yapı vardir guderi denilen onlar tam olarak kapaniyormu onları kontrol edin.

Bakalit klarnet seçmek ağaç klarnet seçmeye nazaran daha kolaydır. Hava kaçırma sorunu yoksa ve tuşları rahat isliyorsa ilk aşamadan geçmiş sayılır.

Ama klarnet alınırken tam akordlu olması icap eder. Piyasadaki birçok klarnet deliklerin boyutları farklı olabiliyor buda eh nihayetinde klarnetin akordunu etkiliyor bundan dolayı bilen ve anlayan birisiyle seçerek klarnet almak en makbulüdur. 

Klarnet Alırken bagzi insanlar markaya çok takılıyorlar şu marka klarnet mi alsam bu klarnet markası daha mı iyi diye. Bagzen çok bilinmedik klarnetlerin yada ucuz klarnetlerin okadar güzel akordlu oluyor ki ondan kat kat pahalı klarnetlere taş çıkartıyor. Bundan dolayı butcenize uygun en güzel klarneti almak esas olandir. Bunun içinde mutlaka ama mutlaka bilen işin ehli kişiyle birlikte gidip almaktır.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!