Klarnet Genel

Klarnet Tonunu Geliştirme

Klarnetten nasıl daha güzel ses alabilirim ?

Klarnet Tonunu Geliştirin

Klarnetten nasıl daha güzel ses alabilirim?

Bu tarz sorular çokça sorulmakta. Öncelikle klarnet bitmeyen bir yoldur. Sürekli üstüne bir şey koyabilirsiniz, farklı tonlar yakalayabilirsiniz.
Yeni başlayanlar öncelikle ton düşünmesi yanlış olacaktır. Düzgün klarnet üflemek dudak pozisyonlarını oturtmak diyaframı ve yüz çevresi kaslarını geliştirmek onlar için önceliktir.
Klarnet tonu geliştirme konusu birçok farklı alandan çok farklı şekilde değerlendirebilir. Sizlere klarnetin tonunu geliştirmek için temel nitelikte olan metotlar vereceğiz. Klarnet tonunu geliştirmek için hazırladığımız bu konunun devamı da en kısa sürede sizlerle olacak.

Klarnet'in tonunu belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında kişinin dudak yapısı hatta akciğerlerinin yapısı diyafram kası, kullandığı klarnet, klarnet beki klarnetin barili ve kullanılan kamış.... tonu etkilemektedir.

 

Klarnet Sesini Geliştirmeye Başlayalım;

1-Klarnet Kamışının Kontrolü

Klarnetinizden düzgün ton almak için klarnet kamışınızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Klarnet kamışın da oluşan kılcal çatlaklar bile klarnetin sesini bozmakta ve klarnet çalarken cırtlama sesi veya ıslık sesi gibi ses oluşturabilmekte. Klarnet kamışının çatlağı sadece uç kısmında çok hafif ise klarnet kamış makası ile kesebilirsiniz.

 

2- Kamışın Kullanım Zamanı

Kullanım sıklığınıza bağlı olarak eski kamışlarınız yavaş yavaş titreşim yetisini kaybetmeye başlar bu da klarnetin tonunu etkiler.  Yeni kamışlar da hemen en iyi sesi almayı beklemeyin. Anın da kaliteli seste verebilir ancak klarnet kamışı damarlı bir yapıya sahiptir.  Klarnetinize takıp biraz çaldıktan sonra nefesinizin ısısı ve ağızdaki nem ile damarlar genişleyecek açılacak daha güzel ses verecektir.


3-Klarnet Kamışını Nemlendirelim

Klarnetten daha güzel sesler almak istiyorsak öncelikle klarnet beki ile kamışı uyumlu olması gereklidir.  Genel bir ifade şekliyle kullandığınız bek açıklığı büyüdükçe kamış numarası küçülmekte, Klarnet beki de kapalı oldukça kamış numarası büyümektedir. Tabi ki  bu genel olarak böyledir. Bazen icracılar açık bek ile 1.5 numara klarnet kamışı da kullanmakta.İlerleyen konularda onlara da yer vereceğiz.
Klarnet çalmadan önce klarnet kamışını mutlaka ıslatmalıyız. Klarnet kamışı damarlı bir yapıya sahip olduğu için güzel ses verebilmesi için damarların hafif nem alarak şişmesi gerekmekte bu sayede klarnet çalmaya bu şekilde başlarsanız farkı göreceksiniz. Yaklaşık olarak 1 dakika kadar ağzınızda emerek veya ılık su bulunan bardağın içine klarnet kamışını koyarak bu işlemi yapabilirsiniz.
İyi bir klarnet kamışı klarnet tonunda çok etkilidir, tabi ki bir kutu klarnet kamışının içinden 3-4 tane kullanılabilir kamış çıkmakta.  Bu her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da her gülün bir dikeni vardır diyelim. Tabi ki o kamışları asla atmıyorsunuz başka bir konumuz da klarnet kamışını düzeltme olacak orada sizlere anlatacağız.


4- Klarnet Kamışının Pozisyonunu Ayarlayalım

Klarnet kamışını beke takarken çok hafif olarak kendiniz milimetre cinsinden aşağı yada yukarı doğru hareket ettirerek güzel tonlar yakalayabilirsiniz. Bu husus klarnet icracısına ve kişinin dudak yapısına göre değişmektedir.


5-Klarnetinizi Isıtın

Klarnet'i ısıtmak klarnetten alacağınız sesi oldukça etkileyecektir. Kullandığınız klarnet ağaç klarnet ise bir süre ortamda kalması daha sonra nefes ile ısıtma yapmalısınız aksi taktirde çatlama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Sıcak ortamda sesin yayılması daha hızlı gerçekleşmekte aynı zamanda sesin istenen frekansta çıkmasında olanak sağlamaktadır. Klarneti çalmadan önce hafif makam seyirlerinde dolaşmak hem klarneti hemde parmak kaslarınızı ısıtacaktır.


6- Klarnet Deliklerini Düzgün Kapatma

Klarnet deliklerini doğru bir şekilde kapatmak oldukça önemlidir. Çok az bir kaç mm açıklık kalması ses dengesini bozacaktır. Bunun için parmaklarınızın ucundaki etli bölgeyi tuşların üzerine tam oturduğundan emin olmalısınız. Belirli bir süre sonra parmaklarınız otomatik olarak pozisyonunu alacaktır.

 

Klarnet Tonunu Geliştirme Yazılarımız Devam Edecektir. 

Kromatik parmak egzersizi videosu;

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!