Klarnet Genel

Klarnet Temizliği ve Bakımı

Rutin bakım.

Klarnet Bakımı & Temizliği

Klarnet çalma işleminiz bittiğinde klarnetinizi kaldırmaya hazır olduğunda, klarnet düzgün temizlenmiş olmalıdır. Klarnet kullanıldığı zaman içerisinde tükürük ve nem birikir. İç ve dış temizlemesi klarneti  parlak ve temiz tutar. Klarnet hassas bir enstrüman olduğu için düzenli bakım ve temizlik yapmak gerekmektedir. İyi bir ses tonu istiyorsanız, klarnetiniz temiz tutulmalıdır. Klarnet çaldıktan sonra klarnetin içinde oluşan nem tozları kendine çekecektir ve zamanla tozlar birikerek klarnetin tonunu pes yapacaktır. Ağaç klarnet kullanıyorsanız klarnet temizlenmediği takdirde klarnetiniz içinde oluşan nem çatlamalara neden olacaktır.

Klarnet Temizliği

Klarnet'i Temizlemeye Başlayalım

Klarnet çalma işleminiz bittikten sonra klarnet bekini çevirerek klarnetten ayırın, mantarlar ve klarnetin zarar görmemesi için. Daha sonra bileziği ve kamışı çıkarın klarnet kamışını kuruması için kamış kutusunda saklayın. Klarnet kamışı içerisine emmiş olduğu nemi yavaş yavaş kaybetmesi gerekir yoksa klarnet kamışı çatlayabilir veya kullanım ömrü azalacaktır. Klarnetin geri kalan bölümlerini sökmeden çok sıcak veya çok soğuk olmayan güvenli bir yerde (düşme tehlikesi olmayan) klarnet sehpasının (klarnet standının) üzerine koyun. Klarnet sehpasına kalan bölümünü koyun. Klarnet çalarken oluşan nem klarnet üstünde tutunamayacak ve daha hızlı bir şekilde klarneti terk edecektir.Uzun klarnet çalmalarında örneğin sahnede ara verdiğinizde klarnetin bekini klarnet üzerinden çıkarıp klarnet sehpasına koymanızı tavsiye ederiz.Farklı model ve fiyat aralıklarında bulunmaktadır.Fiyat olarak gayet uygun olan klarnet standı, her klarnet sanatçısında olması gerekmektedir.

Genellikle klarnetin içinden çıkan klarnet temizleme bezleri vardır. Yoksa mutlaka temin etmeniz gerekmektedir. Klarnet temizleme bezlerinin ucunda kurşun bulunur. Üst taraftan klarnet temizleme bezinin kurşun bulunan kısmını sarkıtın. Klak kısmından kurşunu yavaşca çekerek klarnetinizin içindeki nemi alın. Bu işlem 1-2 defa yapılmalıdır. Bu işlem sonrası klarnet bezinizi kurutmalısınız. 

Klarnet Delikleri'nin Temizliği

Klarnetin içinde oluşan nem zamanla deliklere tozları çekerek deliklerde tortu birikmesine sebep oluyor. Bu da klarnetin tonunu bozmaya kadar gidiyor. Biriken pislikler klarnet deliklerinin içini kapattıkça klarnetin sesi pes oluyor. Her evde rahatlıkla bulunan kulak temizleme çubuğu ile klarnetin delikleri rahatlıkla temizlenebilir. Bu işlemi ister her çalımdan sonra isterseniz haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Klarnet Mantarı'nın Temizliği

Düzenli olarak klarnet mantarları kontrol edilmelidir. Özellikle yeni alınan klarnetler birleştirilirken oldukça zor olmaktadır. Bundan dolayı klarnet mantarlarına mantar yağı sürülmelidir alternatif olarak evlerde olan vazalin de kullanılabilir. Mantarların zedelenmelerine karşı  korur ve klarnetin rahat bir şekilde birleşmesini sağlar. Mantarları uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Kuru havalarda normale göre daha fazla yağ kullanılabilir. 

Klarnet Dış Temizliği

                    

Kamışınızı ve klarnet bileziğinizi ayırdıktan sonra klarnet üzerindeki parmak izlerini ve tuşların üzerinden parmak izlerini ve terlerini silmek için klarnet parlatma bezi kullanıp klarnetimizi iyice temizliyoruz. Klarnetimizi çaldıktan sonra tuşların silmezsek klarnet tuşlarında soyulma yada oksitlenme olabilir ve eski parlak görünüşünü kaybeder. Yavaş sekilde klarnetimizin dış tarafını ve tuşlarını siliyoruz. Klarnet tuşlarını temizlemezsek elimizin terinden dolayı deforme olacaktır. Deforme olan tuşlar klarnet çalarken parmakların rahat hareket etmesini önleyecektir.

Bilgi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşabilir, Sorularınızı Yorum Bölümünden Yazabilirsiniz.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!