Klarnet Genel

Sol Klarnet

Sol Klarnet`in Özellikleri

Sol Klarnet Nedir ? Gırnata (G) Klarnetin Özellikleri & Sol Klarnet Hakkında Bilgiler Sizlerle.

Sol Klarnet (Gırnata) 

Sol Klarnet Halk Dilinde ( Gırnata ) Olarak Bilinen Klarnet Çeşidi. Türk Müziği icrasında kullanılan bir klarnet çeşidir. Aubert sisteminde yapılan bu klarnet çeşidi musikimizde Türk Müziğine özgü yapısı ve ses genişliği ile tanınmaktadır. Geleneksel Türk Müziğinde Klarnet’in  1900’lü yılların başında '' Klarnet-i İbrahim Efendi '' tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Ancak daha sonra yetişen klarnet icracıları, klarnetin bu mevcut şekliyle  Türk Müziği icrasında teknik zorluklar yaşadıklarından klarnetin Türk Müziğine uyarlanması arayışı  içine girmişlerdir. Bunun sonucunda Türk Müziğinde kullanılan temel akord (Bolahenk) esas alınarak tasarlanan sol klarnet doğmuştur. Sol (G) Klarnet oluşumu sayesinde  icracılar gerek rahat parmak pozisyonları kullanabilme gerekse toplu icralarda kullanılan diğer enstrümanlarla eşit frekansta eser seslendirebilme imkanına kavuşmuşlardır. 

Türk Müziği ses sistemi, Batı Müziği ses siteminden farklı bir yapıya sahiptir. Batı müziğinde Diapozana göre saniyede 440 hz. Titreşimli ses ‘’la’’ olarak kabul edilmiştir. Enstrümanlar da, insan sesleri de buna göre ayarlanmıştır. Türk Müziğinde ise bu akortta bir diapozonun çıkardığı ‘’la’’ sesi, ‘’re’’ (neva) 440 hz. Olarak kabul edilmekte ve akort buna göre yapılmaktadır. Türk Müziğinde esas kabul edilen bu akorda ‘’blohenk akort’’ denir. Bolahenk akort esas alınarak tasarlanan klarnet ise sol ( G)  Klarnettir, (Gırnata) dır. 

1900 lü yıllardan bu güne değin Türk Müziği icrasında kullanılan Sol (G) Klarnet, dünyanın pek çok yerinde ‘’Turkish Klarnet’’ olarak anılmaktadır. Aubert sistemi sol klarnet, ülkemizde olduğu gibi Balkanlar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

         Sol Klarnetin Notasyonu                                                                                                          Sol klarnetin piyanoya göre duyumu

          

Sol Klarnet Kullanan Sanatçılarımız

Serkan Çağrı
Hüsnü Şenlendirici
Tolga Akşit
Bülent Altınbaş (Kirpi Bülent)

Bilgi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşabilir, Sorularınızı Yorum Bölümünden Yazabilirsiniz.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!