Klarnet Genel

Klarnet Nasıl Çalınır ?

Çalma Ve Üfleme Teknikleri.

Klarnet Nasıl Çalınır & Üflenir Teknik Bilgiler

Üflemeli çalgılar ailesinden olan klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılır. Ebonit ve metalden yapılan çeşitleri de vardır. Hem yapılan maddeye hem de büyüklüğüne göre sınıflandırılan klarnetleri çalmak için bazı teknikleri bilmek gerekir.
Bir enstrümanı çalabilmek için onu iyi tanımak gerekir. Bu yüzden klarneti çalışmalardan önce kurcalamak, hangi üflemede ne tarz sesler çıkarıyor gibi alıştırmalar yapmak gerekir. Ayrıca klarneti iyi çalabilmek için yüz, el ve dudak kaslarını geliştirmek gereklidir. Bunlara yönelik egzersizler rutin halde yapılmalıdır. Klarnete yeni başlayanlar öncelikle bekiyi dudağa yerleştirme çalışmaları yapmalıdırlar. Bu aşama dudak kaslarının gelişmesi için oldukça önemlidir.

Klarnet tarihinde A.J. Macgillivray’e göre geçerli olmuş ve kabul görmüş iki farklı üfleme tekniği vardır.

Bunlardan klasik fransız tekniğinde ; alt dudak alt dişlerin üzerine gelicek şekilde içeri doğru bükülürken , üst dudak da içeri doğru bükülüp beke herhangi bir üst diş teması yapılmadan üflenir ve bek iki dudak arasında alt dudağa oturtulur. Müller, bu teknik ile klarnet çalımı sırasında kamışın kullanılmasının bazı dezavantajlar getirdiğinden bahsetmişdir. Onun bu düşüncesi Baermann ve Berr kendi okullarında da desteklemiştir. Ancak bu teknik böylesine tenkit almasına ragmen uzun yıllar boyunca da İtalya ve İspanya’da tercih edilmiş ve büyük orkestralarda da kullanılmıştır.
Diğer Teknik olan ve günümüzde daha yaygın bir teknik ise askeri çalış tekniği de denilen üst dişleri doğrudan ağızlıga koyma tekniği . Bu teknikde de yine alt dudak alt dişlerin üzerine doğru gelicek şekilde içeri doğru kıvrılırken , üst dişler bekin üst yüzeyine beke destek vermek amacıyla yerleştirilir ve üflenir. Bu teknikde İngiltere ve Amerika başta olmak üzere günümüzde de en çok tercih edilen teknikdir.
Bu üfleme tekniği Türkiye’de de gerek klasik batı müziği klarnetistleri gerek ise türk müziği klarnetistleri tarafından tercih edilen yaygın bir yöntemdir. Bu tekniğin Özellikle Türk müziği icrasında yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinden biri Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği icrasında yaygın olarak kullanılan vibrato (titreştirme), glissando (kaydırma) tarzı tekniklerin icrasında alt dudağın hareket alanı ilk bahsedilen üfleme tekniğine oranla 2.üfleme tekniğinde daha serbest ve daha kolaydır.
Bunun sebebide ilk teknikde üst dişin koyulması yerine doğrudan üst dudakların bükülüp , kamışın 2 dudak arasında kalması ve kamışa direk bir baskı yapmasından dolayı kamışın agız içerisindeki hareket alanının kısıtlanmış olmasıdır.

Klarnette doğru sesi çıkarabilmenin temel yolu ise doğru üflemedir. Bu da ”tü” hecesi söylenerek gerekli miktarda hava  klarnete üflenme yoluyla yapılabilir. Tiz seslerde ve yüksek tonlar yakalanmak istenyorsa dudaklar klarnete baskı yapmalı, pes sesler ve alçak tonlar isteniyor ise dudak kasları daha serbest olmalıdır.Klarneti tutarken; bütün ağırlık başparmakta olmalıdır. Sağ el yukarıda sol el ise aşağıda olacak şekilde klarnet tutulur. Enstrüman eğer oturarak çalınacaksa diyaframın rahat kalabilmesi ve sıkışmaması için kambur biçimde durulmalıdır. Ayakta ise hafif eğimli durulmalıdır. Kolların vücuda dayanmaması gerekir. Parmakların hızlı ve hareketli olması da önemlidir. Bunun için ekstra çalışmalar yapmak gereklidir.
Klarnet çalışması bittikten sonra, bek ve diğer bölümünde olan tozlar ve ağız salgıları temizlenmelidir. Ayrıca parçaların birleştiği yerler yağlanmalıdır. Akortun düzgün olması için barel bölümüne özellikle dikkat edilmelidir. 

Bilgi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşabilir, Sorularınızı Yorum Bölümünden Yazabilirsiniz.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!