Klarnet Genel

Bek (AĞIZLIK)

 Klarnet Bek (Ağızlık) Nedir? Ne İşe Yarar?

 Klarnette sesin çıkışını sağlayıp, ağız içinde kalan bölüme bek denir.Açık ve kapalı olmak üzere 2 tipten oluşan , klarnetten çıkan tonun kalitesine etki eden , icrada ve üflemede rahatlık sağlayan bölümdür.

    Rahat bir icra ve kaliteli bir ton için iyi bir bek şarttır. Sol klarnet icrasında açık bek kullanılırken, Si bemol klarnet icrasında kapalı bek kullanılır.Her bekin ağız kısmı farklı açılarda seslendirilmek istenen icra tarzına göre imal edilir.

Açık bek: Kamışın beke yerleştirildiği zaman, uç kısımlarının arasındaki eğim mesafesinin fazla olmasıdır.


Kapalı bek:  Kamışın beke yerleştirildiği zaman, uç kısımlarının arasındaki eğim mesafesinin az olmasıdır.

    Türk müziği icrasında açık bekin kullanılmasının nedeni ise Türk müziğindeki koma sisteminin açık bekte rahat bir şekilde icra edilmesine olanak vermesidir. (Dudak sıkıp-gevşetme)

    Şu anda sol klarnet icrasında kullanılan en uygun bek modelleri ;Vandoren firmasının üretmiş olduğu 5jb profile 88 model , Zınner firmasının üretmiş olduğu Gırnata model ve Amati firmasının üretmiş olduğu Model Serkan Çağrı ağızlıklarıdır.


KAPALI BEK VE KAPALI BEK HAKKINDA BİLGİLER, AÇIK BEK LEMİ TÜRKMÜZİĞİ ÇALINIR YOKSA HANGİ BEK LAZIMDIR BEK NEDİR GİBİ BİR ÇOK SORUNUN ÇÖZÜMÜ TABİKİDE KLARNETHANE.COM

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!