Klarnet Genel

Klarnet Kamışları

Klarnet Kamışları Nedir, Klarnet kamışı Ne İşe Yarar ?

Bekin açık olan arka yüzeyine yerleştirilen, sesin çıkışını sağlayacak ince ve yassı tahtaya  kamış adı verilir. Yumuşaktan serte doğru 1 numaradan ,5 numaraya kadar kamış çeşidi bulunmaktadır.İyi bir klarnet icrasında bek ve kamış uyumu çok önemlidir. Bekinize uygun kamışı seçerken bu konuda tecrübesi olan kişilerden  mutlaka yardım alınmalıdır.
Bekin Kamışa yerleştirilmesinde dikkat edilecek hususlar ;
Kamışınız sert ise ; kamışın uç kısmı , bekin uç kısmından biraz aşağıya getirilerek yerleştirilir.
Kamışınız yumuşak ise ; kamışın uç kısmı ile bekin uç kısmı aynı hizaya getirilir.
Kamışınız çok yumuşak ise ; kamışınızın u kısmı , bekin uç kısmından biraz yukarıda olacak şekilde yerleştirilir.
   

Sol klarnet ile Türk müziği icrasında koma sistemini verebilmek için soft(yumuşak) 1 numara kamış kullanılmalıdır.Sol klarnet icrasında kullanılan vibrato,dil vurma gibi teknikler için kaliteli bir kamış seçimi çok önemlidir.
    
    Türk müziği icrasında genellikle kullanılan kamış markaları ;Barre,Mavi Kuşak,Rico Royal,Vandoren sayılabilir. 

Bek ve kamış uyumu çok önemlidir, bekinize göre kamış seçmelisiniz. Kamış titreşim sayesinde sesi oluşturan en önemli kısımıdır. İyi bir kamış iyi bir ton demekdir. Klarnetin tonunu oldukça fazla etkilemektedir. Açık beklerde 1 numara en fazla 1/5 numara kamış kullanılmalıdır.

Orjinal klarnet kamışlarının sahteleri piyasada oldukça fazla vardır alırken dikkatli olmalısınız güvenilir yerlerden klarnet kamışı almalısınız. Bir kutudaki bütün kamışlar aynı olmaz ortama 4-6 tanesi iyi çıkmaktadır. Diğerlerini 0 numara zımpara ile hafifçe incelte bilirsiniz düzeltebilirsiniz. 

Klarnet Kamışınızı zımpara ile ilceltip düzgün olmayan kamışlarınızın tonunu daha iyi yapılandırabilirsiniz.

Klarnet kamışınızı ılık suda bekletirseniz daha güzel tonlar elde edebilirsiniz, Yada klarnetinize takmadan biraz yalarsanız kamışınız yumuşayacaktır ve daha tatlı ton verecektir.

    İlk yorum yapan sen ol!
Sende yorum yapmak için giriş yap!