Nedir ? Ne işe yarar ?

Öncelikle klarnet kalak halk ağzıyla ot yığını anlamına gelmektedir. Fakat müzik terimi olarak baktığımızda klarnetlerin uç kısmına takılan bir parçadır.

Klarnet kalak nedir?

Klarnet kalak az önce de belirttiğim gibi klarnetlerin uç kısmına takılan klarnet parçasıdır. Bu parçanın temel amacı 2.oktav sonrasında sesleri ayarlamak ve toparlamak. Klarnete ciddi bir ses düzeni sağlar. Bu sebepten dolayı klarnette kalak sık kullanılan bir parçadır. Bu parça mutlaka klarnet ile birlikte satılır. Klarnetin kalitesine göre değişmektedir. Başka bir kalağı kendi klarnetinizde kullanarak ses ve ton farkını anlayabilirsiniz. Genellikle orta ve ileri seviye kullanıcılara hitap eden bir parçadır.

Kullanmasak ne gibi problemler ortaya çıkar?

Aslında bu parçayı değiştirerek kullanmak profesyonel sesi yakalamak içindir. Normalde değişim yapılmadan ve kullanım yapılmadan da klarnet çalınabilir. Nasıl ki kemanda köprü üzerine mandal takılarak ses daha farklı tonda toplanıyorsa klarnet üzerinde kalak da benzer işlevi görmektedir. Kalak olmadan da klarnetten ses çıkmaktadır.

Kalak ile ilgili anlatılacaklar bu kadar. Esen kalın

09.17.2019
  • 0
Etiketler: , , , ,
Kategori: Genel

Yorum Yap

Haberdar olmak ister misin?

Abone Ol