Yeni başlayanlar Hangi Klarneti Almalı

Yeni Başlayanlar Nasıl Bir Klarnet Almalı ?

Klarnet çalmaya başlamak isteyenlerin ilk sorularından birisi başlangıç klarneti var mı ? Nasıl Bir Klarnet Almalıyım gibi sorulardır. Sizler için bu soruları yanıtlamaya çalıştık.başlangıç klarneti
Başlangıç Klarneti


Klarnet çalmaya karar veren herkesin il sorusu nasıl bir klarnet almalıyım ? dır. Buna karar vermeden önce hangi klarnet çeşidini alacağınızı kararlaştırmalısınız. Türkiye de en çok kullanılan 2 klarnet çeşidi vardır.

-Sibemol Klarnet (Göksun Çavdarın kullandığı klarnet)

- Sol Klarnet ( Hüsnü Şenlendiricinin kullandığı klarnet)

Bunların yanı sıra mibemol klarnet, bas klarnet, la klarnet gibi çeşitleri mevcuttur. Tını bakımından Sol Klarnet türk müziğine daha çok yakışmaktadır buna nazaran sibemol klarnet ise batı müziği jazz müziğin içinde kullanılmaktadır. Ancak bu demek değildir ki sibemol klarnet ile türk müziği yapılamaz, oldukça güzel icra eden sanatçılarımız vardır. Yakışma bakımından bizim tavsiyemiz türk müziğinde sol klarnetin kullanılmasıdır.

Alacağınız klarnet türünü belirledikten sonra ilk sorulan soru Hangi Marka Klarneti Almalıyım olacaktır. Yeni başlayan birisi klarnet alırken mümkün oldukça çin malı klarnetler den uzak durması tavsiyemizdir. Maddi gücünüzün yettiği en iyi klarneti almalısınız. İyi bir ensturman bu işin başlarında gelmektedir. Seçenek olarak metal klarnet, bakalit klarnet ve ağaç klarnetler mevcuttur. Metal klarnetler günümüzde popülerliğini yitirmektedir, verdiği ses biraz daha metalik oldugundan fazla tutulmamaktadır. Bakalit klarnet ise 600 ila 1.400 tl arası fiyatlarda bulunmaktadırlar. Ağaç klarnet ise ( abonoz klarnet, gül klarnet..) gibi çeşitleri bulunmaktadır. Fiyat aralığı olarak 1500 ila 5.000 tl arasıdır. Genelde yeni başlayanlar klarnet alırken tercihlerini bakalit klarnetlerden yana tutmaktadırlar, daha makul fiyatlı ve bakımı daha kolay olduğundan. Ağaç klarnetler biraz daha özveri ister.


KLARNET FİYATLARI   Hakkındaki yazımızı mutlaka okuyun.Ağaç Klarnet
Klarnet alırken mutlaka bilen birisiyle almanızı tavsiye ederiz. Klarnetinizin akordunu tuşlarını kontrol etmelidir. Kendi başınıza klarnet alırsanız akordu bozuk bir klarnet yada tuş aksamında bozukluk olabilir bunu da siz fark edemeye bilirsiniz. Bunun için Klarnet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz yazımızı okumanızı tavsıye ederiz. Klarnet alırken lütfen uygun diye cin malı klarnetler almayın sonra pişman olursunuz. Bir türlü karar veremiyorsanız Klarnet Hane danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Şunu unutmayın güzel bir klarnet ile başlarsanız daha çok keyif alırsınız.

Klarnet alırken bu marka iyimidir ? Hocam şu markayı alıyımmı gibi sorular çokca gelmekte. Klarnet denerek alındığı için dünyanın en iyi marka klarnetini bile alırken sorunlu klarnet olabilir. Bunun için klarnet alırken çalınır denenir bu şekilde alınır. Bu marka kötü bu marka iyi özellikle bakalit klarnet arasında bunu söylemek doğru olmayacaktır.

Klarnet Çeşitleri


Klarnete yeni başlayacaklar ikinci el klarnet almalı mı?  Bu husus da çok dikkatli olmalısınız güzel bir ensturmanda alabilirsiniz vasat bir ensturmanda gelebilir. Tabiki sıfır almanız en makbulü olacaktır. Çevrenizde bildiğiniz güvendiniz klarnet'e hakim birisi varsa ve klarneti denetirme imkanınız varsa bu şekilde alabilirsiniz. Sıfır klarnet alırkende olası sorunlar için mutlaka aradıgınızda ulaşabileceğiniz garantili yerler tercih ediniz.


KLARNET TAKSİMİ NASIL YAPILIR Etiketler: Nasıl bir klarnet almalıyım, nasıl klarnet alınır, başlanğıç klarneti, hangi klarnet ile başlanır
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

11 yorum :

 1. Yeni Klarnet Alacaklar için çok faydalı bir kaynak olmuş. Sitenizi düzenli olarak takip ediyoruz. Sol klarnet mi başlayalım Sibemol klarnet ile mi derken sizin sayenizde seçimimizi cok düzgün şekilde yaptık. Teşekkürler klarnethane

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl biz teşekkür ederiz. Klarnet ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırız.

   Sil
 2. Teşekkürler. Devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 3. Sol Klarnet mi Alsam Sibemol klarnet mi bir türlü karar veremiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Klarnet alacaklar için gayet faydalı bir yazı olmuş. Başlangıçta bakalit klarnet mı yoksa ağaç klarnet mı tavsiye edersiniz? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler. ilk defaKlarnet alacaklar için gayet güzel. Sol klarnet ile sinemol klarnet seçiminde farklılıklar varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alırken temel bir fark yok ancak Sibemol Klarnet alacaksanız mutlaka sibemol klarnet'i iyi bilen birisi ile almalısınız. Sol klarnet içinde aynısı geçerli.

   Sil
 6. Başlangıç klarneti alırken yani hiç klarnetten anlamıyorsunuz yeni klarnet alacaksınız mutlaka bilen birisi ile alın. Bozuk klarnetleri satıyorlar, bunun için klarnet seçmece usulü gibi alınır. Müzik mağazasından klarnet alıyorsunuz sıfır iyi güzel de bakalım müzik mağazası klarnetten anlıyormu? Kötü niyetli klarnet satıcısı diyelimki klarnetten anlıyor ancak sizin bilmediğinizi bildiği için elinden çıkarmak istediği Klarnet'i size iyi diye satabilir. Bunlarda benim görüşlerim.

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler. Yeni yazılarınızı ve klarnet eğitimlerinizi bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 8. Dostum sayenizde klarnet ogrenebiliyoruz istanbulu senden ogrendim firat turkusunu, merdo turkusunu , yada bilindik bir turku videosu cekip atarmisin.

  YanıtlaSil
 9. Bende santa marka sol klarnet aldım ama sizce görüşünüz nedir

  YanıtlaSil