Klarnet Karar Sesleri

Klarnet Karar Sesleri


Klarnet Karar Sesleri

Karar Sesi Nedir ?
Durak veya Karar sesi demek : Makamın yada şarkının bitiş sesi demektir . Şarkının tonunu belirler. 
TÜRK MÜZİĞİNDE YERİNDE  KAVRAMI NEDİR?


Herhangi bir Türk müziği enstrümanını (Klarnet, ud, keman, kanun vs.), akort ederken Batı Müziğinin  sabit LA sesini veren diyapazon sesini ya da akort düdüğü, org veya piyano’nun LA  sesini Türk Müziği enstrümanlarının  RE  sesine eşitleriz.

Akord Sistemi
Akort Cihazı Eşiti Türk Müziği
A=LA Eşiti RE
B=Sİ Eşiti
C=DO Eşiti FA
D=RE Eşiti SOL
E=Mİ Eşiti LA
F=FA Eşiti Sİ bemol
G=SOL Eşiti DO


Bu şekilde klarnetimizi akord ettik. Türk müziğinde bu akort düzenine  Bolaheng yani YERİNDE akort düzeni denir.klarnethaneklarnet
Klarnet HaneAkort düzenine göre  Hicaz, Uşşak, Buselik, Muhayyer, Karcığar  gibi makamların durak (karar) yani  YERİNDE  sesleri LA (dügâh) perdesidir
 Rast, Kürdilihicazkar, Suzinak gibi makamların      Durak ve Karar sesleri yani YERİNDE  sesleri SOL (Rast) perdesidir.

Hüzzam ve segâh makamının karar yani  Yerinde  Sesi  si koma bemol perdesidir. Yani  Yerinde Hicaz derken LA  kararlı çalınır, Yerinde Rast derken  SOL kararlı çalınır.
.
          
Diziyi meydana getiren her sese genel olarak derece adı verilir İşte bu dereceler makam dizisindeki görevlerine göre ayrıca isim alırlar ( durak, güçlü, asma karar perdesi) gibi. Dizilerimiz çıkıcı veya inici olabilirler. Esas olan çıkıcı şekilleridir.


Çıkıcı Dizi Klarnet
Çıkıcı Dizi


İnici Dizi Klarnet
İnici Dizi

1. derece: ( Karar perdesi, durak) sesi) Bu isimlerin verilmesinin nedeni, o makam dizisinden yapılmış müzik eserinin en sonda 1. derece üzerinde sonuçlanma mecburiyetidir.Bu bir kuraldır. Türk müziğinde bütün makamlar 1. derece üzerinde sona ererler. Bu yüzden dizinin en önemli perdesi 1. derecedir.


2. derece : Görevi çok önemli değildir.Bazı makamlarda asma karar perdesi olabilir ve o zaman önem kazanır.

3. derece: Asma karar perdesi olduğu zaman önem kazanır.

4. derecenin güçlü olduğu makamlarda güçlü altı adını alır. 4. derece: Dizinin altında 4’ lü varsa 4. derece dizinin ek yerindedir ve güçlü adını alır. Güçlünün dizideki önemi karar perdesinden sonradır.

5. derece: Dizinin altında 5’ li varsa, 5. derece dizinin ek yerindedir ve güçlü adını alır.

6. derece: Özel bir ismi yoktur. Bazı makamlarda asma karar perdesi olarak kullanılır.

7. derece : (Yeden) Bu sözün karşılığı bir şeyi bir yere çekip götürmektir. Gerçekten de 7. derece nağmeleri 8. dereceye doğru sürükler. Türk müziğinde her makam 1. derece üzerinde biteceğinden, 8. derecenin bir oktav pesin de yer alan yani durak perdesinin altında olan ve 7. dereceyle aynı ismi taşıyan perde esas yedendir. Görevi önemlidir.

8. derece: (Tiz durak) İnici makamlarda ve dizi genişlemelerinde çok önemlidir. İnici makamlarda 8. derece güçlü görevindedir. Bu nedenle önem kazanır.
 
Klarnet Do Karar Sesi

Klarnet Re Karar Sesi


Klarnet Mi Karar Sesi


Klarnet Fa Karar Sesi


Klarnet Sol Karar Sesi


Klarnet La Karar Sesi


Klarnet Si Karar Sesi

Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz..

Tavsiye Yazılarımız


Klarnet Taksimi Nasıl Yapılır?


Etiketler: Klarnet altyapıları, klarnet karar sesleri, klarnet arkaplan sesleri, klarnet arkafon sesi, karar sesi nedemek, durak sesi karar sesi, klarnet karar sesi, klarnet dem tutma, klarnet
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder