Klarnetin Tınlama Bölgeleri

Klarnetin Tınlama Bölgesi

Klarnet Tınlama BölgesiKlarnetin dört farklı tınlama bölgesi vardır.  


1. Kalın ses bölgesi:


En kalın ses olan Mi'den bir oktav incesi Fa diyez notasına kadar olan bölgedir. Zengin, madeni, gizemli, karanlık ve dramatik sözcükleri ile tanımlanabilir. Bu ses bölgesine Chalumeau Bölgesi de denir.Kalın Ses Bölgesi2. Kötü ses bölgesi:


   Sol notasından üç yarım perde sonraki si bemol notasına kadar olan bölgedir. Klarnetin en kötü sesleridir, zayıf, soluk hem de elde edilmesi biraz daha güçtür.  
Kötü ses bölgesi3. Orta ses bölgesi:


  Si notasından ikinci ek çizgi Do notasına kadar olan ve klarnetin en güzel sesleridir. Bu bölgeye Clarino ses bölgesi denir. En güzel ve en etkili klarnet soloları bu ses bölgesinde yazılmıştır. Bu sesler duru, parlak, ılık ve etkileyicidir.

Orta Ses Bölgesi ( Clarino Ses Bölgesi )4. İnce ses bölgesi:


  İkinci ek çizgi Do'dan sonraki daha ince seslerdir. Gür çalındığında sert ve rahatsız edici fakat kısık sesle çalındığında ılık ve yumuşak, flüt ses rengine yakın bir tını özelliği gösterir.  (Rimsky-Korsakov, 1863) 
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

1 yorum :

  1. merhaba değerli blog yazarları aşağıdaki linkten foruma giriş yapıp sitenizi tanıtabilirsiniz ücretsizdir
    site: https://goo.gl/7v2emg
    not: yalnız üye olmanız gerekiyor tüm herşey ücretsizdir saygılarımızla.

    YanıtlaSil