Si Bemol Klarnet

Sİ Bemol Klarnetin Özellikleri


Si Bemol Klarnetin ÖzellikleriSi Bemol Klarnet


     Si bemol Klarnet, bandolarda, küçük topluluk ve caz gruplarında kullanımı yaygındır. Çeşitli müzik gruplarında kullanılacak ses sahasına sahiptir. Dinamik bir ses yapısı ve üç buçuk-dört oktavlık ses genişliği sayesinde bir çok esere cevap verebilmetedir. Si bemol klarnet, ince bölümündeki sol sesinden sonra, dizeğin üstünde beşinci ek çizgisinin üstündeki Do sesine çıkabilmektedir. Kemanlar için bile güç olan hızlı ezgilere işlenmiş uvertürler armoni mızıkaların da Si Bemol klarnetin varlığı sayesinde kolayca seslendirile bilmektedir.

Si Bemol Klarnet

  


Türkiyede sol klarnetten sonra en çok kullanılan klarnet çeşidi si bemol klarnet tir. Sanıldığı üzere sibemol klarnet ile Türk müziği yapılamaz denmesi yanlıştır. Sadece sol klarnet 'teki Türk müziği ahengi ve tınıyı tam yakalayamamaktadır.

Sol Klarnette kıyasla Si Bemol Klarnet daha kısadır.Si Bemol Klarnet Çeşitleri


  İki çeşit Si Bemol klarnet çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi Boehm sistem si bemol klarnet bir diğeri ise Aubert sistem si bemol klarnettir. Arasındaki farklar perde sistemleridir ve Boehm Sistem Aubert sisteme göre daha çok kullanılmaktadır.


Si Bemol Klarnet - Boehm SistemSi Bemol Klarnet - Aubert SistemSi Bemol Klarnet Notasyonu


Si Bemol Klarnet Notasyonu


Si Bemol Klarnet'in Piyanoya Göre Duyumu

Si Bemol Klarnetin Piyanoya Göre DuyumuEtiketler : Si Bemol Klarnet Nedir - Si Bemol Klarnetin Özellikleri - Si Bemol Klarnet Hakkında Bilgi
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder