Türk Müziği İle Terapi


Türk Müziği İle Baş Ağrısı TerapisiTÜRK MÜZİĞİ İLE TERAPİ GÖREN BAŞ AĞRISI HASTALARININ TERAPİYE YÖNELİK GÖRÜŞLERİTürk Müziği İle Baş Ağrısı Tedavisi

    Bu çalışmada algoloji bölümünde tedavi gören 43 baş ağrısı hastası ile 3 hafta boyunca haftada 1 kez olmak üzere canlı olarak icra edilen Türk Müziği eşliğinde postür ve gevşeme egzersizleri yaptırılmıştır. Çalışma aktif ve pasif müzik terapi şeklinde planlanmıştır.

    Aktif terapi Türk Müziği eşliğinde yapılan postür ve gevşeme egzersizlerini içermektedir. Pasif terapide ise hastalara rahat bir pozisyonda yalnızca Türk Müziği dinletilmektedir. Çalışmada 3. terapiden sonra hastalara Türk Müziği ile terapi ve egzersizlere yönelik görüşme soruları sorulmuştur.


     Araştırma sonucunda hastaların tamamına yakınının egzersizlerin ve Türk Müziğinin ağrılarının azalması üzerinde olumlu etkileri olduğu, pozitif düşünmelerine yardımcı olduğu,rahatladıkları, gevşedikleri, huzur buldukları ve Türk Müziği ile terapinin yaygınlaştırılması gerektiği görüşünde oldukları saptanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Türk Müziği, terapi, baş ağrısı , Türk Müziği ile tedavi , 
Etiketler:

Yazar

Klarnet Hane 2015 yılında kurulan ilk Klarnet Platformudur. Sizlere Klarnet'e dair her türlü bilgiye ulaşmanızı amaçlamaktadır. Yorumlarınızı bizlere aşşağıdan iletebilirsiniz.

İlgili Başlıklar

Önceki
Önceki yayın
Sonraki
Sonraki yayın

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder